avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Corupere de minori?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Corupere de minori?

Sunt confuz si as dori niste raspunsuri, am 21 de ani iar prietena mea 17 proaspat impliniti,intretinusem relati sexuale iar parinti ei nu sunt de acord cu relatia noastra si ma ameninta cu politia la corupere de minori, si parca citisem in noul cod penal ca in minor are concesamantul de la 15 ani sau ceva de genu, adica poate sa intretina relati sexuale cu un major? (de placere, fara a fi obligata) asta imi este neclar. Multumesc
Cf art 221 NCP, depinde de situatia de fapt:
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
Ati citit si ati inteles numai cum ati vrut. Abia a implinit 17 ani dar relatiile sint mai vechi, asa se intelege. Parintii ei au dreptate. Mai bine renuntati la fata. Pentru sex se gasesc destule "profesioniste". Si daca vreti fata ca sotie, puteti avea rabdare. Da nu asta ne spuneti. Pe viitor, cautati-va numai partenere majore si incercati sa respectati legea chiar si cu ele.
Din ce afirmati, nu ar rezulta ca ar fi corupere de minori, in orice caz a fi sau a nu fi infractiune depinde foarte mult de circumstante (detalii, de ex. daca ii erati profesor sau ruda a ei, sau erati investit cu autoritate asupra ei).
ART. 221 c.p.
Coruperea sexuală a minorilor
(1) Comiterea unui act de natură sexuală, altul decât cel prevăzut în art. 220, împotriva unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, precum şi determinarea minorului să suporte ori să efectueze un astfel de act se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(3) Actul sexual de orice natură săvârşit de un major în prezenţa unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Determinarea de către un major a unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani să asiste la comiterea unor acte cu caracter exhibiţionist ori la spectacole sau reprezentaţii în cadrul cărora se comit acte sexuale de orice natură, precum şi punerea la dispoziţia acestuia de materiale cu caracter pornografic se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

Nu poate fi vorba de infractiunea de "corupere sexuala a minorilor" asta este evident, mai ramane posibil o eventuala plangere pentru savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art. 220 alin.3 c.p.


ART. 220
Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Fapta prevăzută în alin. (1) - (3) se sancţionează cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dat-o rau in bara...ajutor..va rog - sex intre minori Diana2000maria Diana2000maria Deci.... am un iubit de 18 ani iar eu am 16 ani .. si suntem impreuna de aproape 8 luni ... din a treia luna am facut dragoste... si am fost de comun acord ... (vezi toată discuția)
Corupere minori mosulllllllllllll mosulllllllllllll Daca un minor cu varsta de peste 15 ani intretine relatii sexuale cu o persoana majora , se considera corupere de minori ? si daca da ,care este pedeapsa? (vezi toată discuția)
Intrebare varsta minorului si viata sexuala Petre tompas Petre tompas Buna ziua. Ati putea sa ma lamuriti si pe mine ,daca o fata are 14 ani abia impliniti ,poate sa consimta un act sexual cu un baiat minor de 16 ani fara acesta ... (vezi toată discuția)