Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributia la pensii - CAS pt PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributia la pensii - CAS pt PFA

Buna ziua,

Am un PFA la norma de venit, si as dori sa stiu daca este obligatoriu sa platesc pensia la stat sau pot sa inchei o pensie privata, doresc sa mentionez ca nu detin alte venituri decat cele din PFA

Mutumesc!
Faptul ca ati hotarat sa platiti si o contributie la pensie privata nu va scuteste de plata celei obligatorii de stat.
Multumesc, pt raspuns
Dar as avea o nelumurire legata de:
- Contribuabilii al caror venit net anual, obtinut in anul fiscal precedent, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat ( 35% x 2298 = 804 lei)

PFA esta la norma de venit, iar aceasta ii 9600, venitul lunar este de 800, in aceasta situatie mai este obligatorie plata CAS-ului?

Sau nu am inteles eu bine articolul
Cel mai bine e sa mergeti la inspectorul fiscal de care apartineti si sa intrebati. Pana la urma ei sunt cei care decid.