Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SE CONSIDERA LOCUINTA O CAMERA DE FOST CAMIN ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SE CONSIDERA LOCUINTA O CAMERA DE FOST CAMIN MUNCITORESC DE 25 M P?

LA MULTI ANI!

Va rog mult sa mi spuneti daca detin o camera din fost camin muncitoresc(construit din 1980) cu sprafata totala 25 mp , cumparata de la fost proprietar,cu contract vanzare cumparare si unde am domiciliu, se considera ca eu detin deja o locuinta si nu pot face solicitare la PRIMARIE pentru locuinta ANL?sau locuinta sociala,cu o suprafata mai mare?
Stiu ca la banca daca vreau credit pentru locuinte, NU se considera aceasta camera de 25 mp ca locuinta,si pot solicita credit,dar nu am vechime si venit necesar.
Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca nu are dependintele si anexele necesare conform Legii locuinței nu poate fi considerată locuința , adica nu va puteti prepara hrana, nu aveti toaleta....
Ati mers la Primărie ? Ati întrebat? De ce ati cumpărat acea camera?
Ce scrie în actul de propietate ?! Dacă camera de cămin a fost transformată cu bucătărie şi baie , este apartament specificată în actul de propietate. Eu sunt în această situaţie ; şi acum fostul bloc de camere destinate nefamilistilor a devenit bloc de garsoniere.