Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Schimbare cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Schimbare cadastru

Buna ziua,
Am cumparat in urma cu 7 ani un imobil (garsoniera) intr-un bloc de locuinte care la origine a fost camin de nefamilisti. Acest bloc a fost cumparat si renovat in intregime de vanzatorul meu, transformand camerele - inainte de renovare existau bai comune pe fiecare etaj, iar dupa, fiecare garsoniera a fost dotata cu baie si bucatarie. Problema este ca la momentul cumpararii eu nu am verificat schita din cadastru, astfel ca in loc de camera, hol, baie si bucatarie sum sunt in fapt, pe cadastru apare doar camera si un hol mai mare (holul a fost micsorat, pentru a se putea face baia si bucataria).
Acum doresc sa instrainez garsoniera unor cumparatori care au accesat programul "Prima Casa", dar banca nu le accepta imobilul meu pentru ca nu are in acte baie si bucatarie.
Cum trebuie sa procedez? Am sunat la Primarie, la Oficiul de cadastru, dar nimeni nu stie nimic.
Va multumesc anticipat.
Teoretic, renovarile si recompartimentarea camerelor de camin s-au facut in baza unei autorizatii de executare lucrari si imi imaginez ca in cuprinsul contractului de vanzare-cumparare garsoniera a fost descrisa asa cum este ea in realitate.
Asadar, daca in contract garsoniera este descrisa ca atare, luati legatura cu un cadastrist care sa va intocmeasca o documentatie cadastrala de actualizare, in sensul redescrierii imobilului, in baza contractului de vanzare-cumparare si a unei eventuale adeverinte in acest sens eliberata de Primarie.
Succes!