Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... functionarul public poate fi membru in asociatie?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

functionarul public poate fi membru in asociatie?

Sunt functionar public de conducere in cadrul unei primarii şi as dori sa stiu daca pot face parte din Cpnsiliul Director al unei asociatii de dezvoltare intercomunitara constituita la nivelul Consiliului Local in parteneriat cu consiliul local dintr-o localitate vecina.(art. 24, alin 4 din OG nr. 26/2000). mai mult in cazul in care nu se poate cine care calitatea de a constata acest lucru?

Cum pot fi platiti membrii asociatiei, care este cadrul legal? indemnizatie, salariu...
Da poate fi membru. Pentru plata serviciilor trebuie sa existe un CIM, ori contract de colaborare, daca este cazul, etc.