Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale O persoana juridica poate activa ca manager intr-o ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

O persoana juridica poate activa ca manager intr-o societate

O persoana juridica poate activa ca manager intr-o societate cu raspundere limitata? Daca imi puteti indica si un text de lege unde se precizeaza, in L. 31/1990 nu am gasit.. Multumesc.
O persoana juridica poate fi administrator (manager) al unei SRL.
Solutia rezulta din interpretarea art. 7 lit. e) si a art. 8 ind.1 lit. b) din Legea nr.31/1990.
Dar o persoana juridica poate detine functia de director intr-un S.R.L.?
O societate comerciala nu poate detine calitatea de "director" intr-o alta societate, eventual de prestator in baza unui contract de prestari servicii.
Calitatea de director se obtine in baza unui contract individual de munca (supus prevederilor dreptului muncii), pe cand cea de administrator in baza unui mandat de administrare (supus prevederilor codului civil)