Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Aplicare cota CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Aplicare cota CASS

Buna ziua.
Am certificat de handicap mediu pe perioada nedeterminata din anul 2009, in urma caruia primesc o indemnizatie (mentionez ca nu mai am alte venituri), iar la Casa de asigurari sociale de sanatate sunt asigurata (card de sanatate) conform acestui certificat.Va rog sa-mi spuneti la ce venituri trebuie sa platesc cass, mai concret;-vanzare de imobil, vanzare actiuni detinute in Franta, dobanzi depozite )
Am primit de la ANAF o decizie de impunere anuala pentru anul 2012 unde apare o suma de 3864 ron ca venituri din investitii???, dar suma totala la care s-a aplicat cass este de 8400 ron. Contributia fiind de 468 ron. Daca trebuia sa platesc cass, de ce nu platesc la suma de 3864 si trebuie sa platesc la o suma mult mai mare?
Daca nu trebuie sa platesc aceasta suma de 468 ron, ce trebuie sa fac pentru a anula decizia de impunere?
Ma intereseaza sa stiu si pentru viitor.
Va multumesc pentru raspuns.
In legea 95/2006 avem:
ART. 213*)
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
d) persoanele cu handicap care nu realizează venituri din muncă, pensie sau alte surse, cu excepţia celor obţinute în baza Legii nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

Singurul mod in care puteti cere anularea deciziei este contestatia ,prezentand dovezi ca nu a-ti obtinut acel venit.
Daca nu baza de calcul este nu mai putin decat salariul minim brut si nu venitul obtinut.
In situatia in care venitul este mai mare ,deocamdata limita este "cerul" cu exceptia veniturilor din chirii.
Contributia la sanatate se aplica tuturor veniturilor impozabile in sensul impozitului pe venit
cf. cod fiscal art.296 cap.I,II si III.