Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna, promisiune neonorata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna, promisiune neonorata

Buna seara,ma poate lamuri cineva cum sta treaba cu diurna? Daca initial angajatorul mi-a spus verbal ca-mi da 12 euro pe ora ca diurna,dar in contractul de munca a trecut doar minimul pe economie in cifre,nu si diurna,imi mai pot recupera restul de diurna? Pot face cumva dovada ca primele doua luni am fost platit cu 12 euro pe ora si pe urma angajatorul nu mi-a mai livrat diurna?
Probatoriu administrat in cauza este unul din factorii de baza .
Din cate cunosc eu, diurna se plateste pentru ziua de deplasare. Separat se platesc cheltuielile legate de cazare si transport. Din ce prezentati, seamana mai mult a salariu platit mascat, pentru a eluda plata taxelor aferente catre buget.
LIVIU NISTEA a scris:

Din cate cunosc eu, diurna se plateste pentru ziua de deplasare. Separat se platesc cheltuielile legate de cazare si transport. Din ce prezentati, seamana mai mult a salariu platit mascat, pentru a eluda plata taxelor aferente catre buget.

Este de mult un fenomen aceasta metoda...din pacate