avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna, promisiune neonorata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna, promisiune neonorata

Buna seara,ma poate lamuri cineva cum sta treaba cu diurna? Daca initial angajatorul mi-a spus verbal ca-mi da 12 euro pe ora ca diurna,dar in contractul de munca a trecut doar minimul pe economie in cifre,nu si diurna,imi mai pot recupera restul de diurna? Pot face cumva dovada ca primele doua luni am fost platit cu 12 euro pe ora si pe urma angajatorul nu mi-a mai livrat diurna?
Cel mai recent răspuns: psh , utilizator 00:35, 9 Ianuarie 2015
Probatoriu administrat in cauza este unul din factorii de baza .
Din cate cunosc eu, diurna se plateste pentru ziua de deplasare. Separat se platesc cheltuielile legate de cazare si transport. Din ce prezentati, seamana mai mult a salariu platit mascat, pentru a eluda plata taxelor aferente catre buget.
LIVIU NISTEA a scris:

Din cate cunosc eu, diurna se plateste pentru ziua de deplasare. Separat se platesc cheltuielile legate de cazare si transport. Din ce prezentati, seamana mai mult a salariu platit mascat, pentru a eluda plata taxelor aferente catre buget.


Este de mult un fenomen aceasta metoda...din pacate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema salariala! stefanpaul1 stefanpaul1 Buna seara tuturor, Sunt angajat pe o perioada nedeterminata si detasat din aceeasi zi, pe o perioada de 6-12 luni cu posibilitate de prelungire, in Libya. ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli delegatie gabrieladinu gabrieladinu Daca acord deductibilitate cheltuielilor din facturile de masa aduse de salariatii care au efectuat deplasari in interesul serviciului in tara ,atunci nu mai ... (vezi toată discuția)
Diurna deplasare sau detasare sofer CataAlex CataAlex Diurna deplasare sau detasare sofer. Sunt intr.o dilema sau nu integ un paragraf dintr.un act aditional. In urma unui act aditionat incheiat cu angajatorul ... (vezi toată discuția)