Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua- plecare de acasa cu minorul fara acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua- plecare de acasa cu minorul fara acordul concubinului

am o intrebare....am o relatie cu o fata are un copil,traieste in concubinaj deci nu are acte cu el....ea vrea sal paraseasca...intrebarea este...daca pleaca cu copilul ( iubita mea )o poate acuza de rapire de copil?mentionez nu au acte,desi el a recunoscut copilul....??:(
Nu poate fi acuzata de rapire. Imediat ce pleaca de la domiciliul concubinului intenteaza proces la judecatorie prin care solicita exercitarea atributiilor parintesti si stabilirea domiciliului minorului. Astfel este totul legal.