Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazierul ma incurca la obtinerea vizei pentru SUA?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazierul ma incurca la obtinerea vizei pentru SUA?

Buna ziua,

Lucrez la o firma de IT si sunt subcontractat unui client din SUA. Anul acesta in iulie, clientul imi va asigura mie si catorva colegi drumul si cazarea pentru o excursie la sediul din California.

Firma o sa ne ajute la obtinerea vizei. Eu personal va trebui sa-mi fac si pasaport.

Insa eu sunt intr-o situatie mai speciala. In februarie 2010 am fost condamnat la 10 luni de inchisoare cu suspendare. Asadar au trecut cele 10 luni plus cei 2 ani perioada de incercare, dar banuiesc ca in cazier tot mai apare ceva.

Ma va incurca cu ceva cazierul la obtinerea vizei?

Multumesc
Verificați daca a fost operata reabilitarea, care in mod normal asa ar trebui. Daca nu, încercati sa introduceți o astfel de cerere. Cu privire la obținerea acestei viza, este delicat a se da cu părerea ptr ca sunt imprevizibili cei care analizează cererile.
Daca ati declara ca n-ati avut niciodata probleme cu justitia si s-ar prinde ca nu a fost asa, ati putea primi interdictie pe SUA (inclusiv la tranzitarea pe aeroporturi americane, ca aeroporturile SUA sunt in intregime considerate teritoriu national de cum puneti piciorul pe ele). Altfel, au mai fost cazuri de romani ademeniti in SUA ca sa-i bage la inchisoare si sa-i judece pentru infractiuni informatice comise in SUA sau contra cetatenilor americani.
pentru vize temporare nu se cere extras de cazier judiciar
tgeorgescu a scris:

... (inclusiv la tranzitarea pe aeroporturi americane, ca aeroporturile SUA sunt in intregime considerate teritoriu national de cum puneti piciorul pe ele)...

dacă ar fi așa, nimeni (cu excepția celor din țările din visa waiver) nu ar putea să mai facă tranzit prin aeroporturile americane.

Din momentul in care ati intrat intr-un aeroport american nimic nu va opreste sa luati un zbor intern sau sa luati un taxi. Orice cetatean strain care nu este scutit de obligatia de a avea viza trebuie sa obtina viza de tranzit pentru a putea intra pe un aeroport american, inclusiv pentru a tranzita catre un zbor catre alta tara decat SUA. Vezi de ex. [ link extern ]