Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbarea prenumelui mamei decedate de catre fiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbarea prenumelui mamei decedate de catre fiu

Buna ziua,

Vreau sa intreb cum se procedeaza in cazul in care prenumele mamei este gresit trecut in certificatul de nastere al fiului.Concret este vorba despre tatal meu a carei mama a decedat in luna septembrie anul trecut. De atunci a inceput cosmarul pt ca in certificatul de nastere al tatei, prenumele mamei este trecut gresit, de asemenea si o litera la nume.Tata este singurul copil al bunicii si casa in care locuiesc este inregistrata pe numele ei. Ce este de facut si cum se poate rezolva acest lucru?

Va multumesc pentru raspuns!
Rectificarea actelor de stare civila poate fi solicitata fie de catre persoana interesata, respectiv titularul documentului ,fie de catre partea interesata, fie din oficiu de catre autoritatile administratiei publice locale sau judetene.
Rectificarea unor rubrici din actul de stare civila presupune indreptarea erorii materiale comise cu ocazia inregistrarilor de stare civila.
Rectificarea actelor de stare civila si a mentiunilor inscrise pe marginea acestora se face in temeiul dispozitiei primarului localitatii care are in evidenta documentul care se solicita de modificat , din oficiu sau la cererea persoanei interesate, cu avizul Directiei Judetene pentru Evidenta Persoanelor .
Cererea de rectificare a actelor de stare civila si a mentiunilor inscrise pe acestea, insotita de actele doveditoare, se depune la Biroul de Stare Civila din cadrul Serviciului Public Comunitar Local de Evidenta a Persoanelor sau dupa caz la primaria localitatii care are in pastrare actul de stare civila ce urmeaza a fi rectificat;sau ,dupa caz, la primaria de la locul de domiciliu al persoanei interesate
Tatal prezinta acte doveditoare la starea civila de la locul de nastere in vederea solicitarii rectificarii actului sau de nastere.(copii dupa actele mamei de nastere, casatorie, deces, copie dupa actele personale act identitate, certif.nastere si casatorie a tatalui). Cererea o depune fie direct la starea civila unde a fost inregistrata nasterea, fie la starea civila de la locul de domiciliu care urmeaza a face corespondenta cu cei de la locul nasterii. Dureza cam 1 luna, poate chiar mai mult. Era bine daca tatal se uita mai repede in certificat si sesiza greseala, dar nu e un capat de lume, cu rabdare toate se rezolva. Ulterior i se elibereaza tatalui o dispozitie de rectificare eliberata de primar pe baza careia tatal dvs. solicita eliberarea unui nou certificat de nastere unde de aceasta data mama sa fie trecuta corect.
miodana a scris:n
nBuna ziua,nnnVreau sa intreb cum se procedeaza in cazul in care prenumele mamei este gresit trecut in certificatul de nastere al fiului.Concret este vorba despre tatal meu a carei mama a decedat in luna septembrie anul trecut. De atunci a inceput cosmarul pt ca in certificatul de nastere al tatei, prenumele mamei este trecut gresit, de asemenea si o litera la nume.Tata este singurul copil al bunicii si casa in care locuiesc este inregistrata pe numele ei. Ce este de facut si cum se poate rezolva acest

In continuare, desi au trecut deja trei luni nu am primit o rezolvare favorabila de la starea civila si am fost sfatuiti sa apelam la instanta de judecata.Asta deoarece nu s-a gasit certificatul constatator de nastere al tatalui. Dispensarul unde trebuia sa fie acesta a fost afectat de un incendiu si nu au acte din acea perioada. Cum trebuie sa procedam in continuare? Si cat dureaza un asemenea proces in instanta? Ce costuri presupune?nnVa multumesc pentru raspuns!
Actul de casatorie al bunicilor ar fi un punct de plecare. Cautati-l pe acela. De acolo se poate vedea clar datele personale, varsta parintilor tatalui dvs. , date care figureaza in actul de nastere a tatalui dvs.