Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata vs cabinet stomatologic
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata vs cabinet stomatologic

nascut pe 15.09.1954
medic stomatolog lucrand din 1977 pot obtine pensie anticipata partiala si sa lucrez la cabinetul meu in continuare beneficiind de pensie si venitul cabinetului??
nu se deschide pagina
Mai încercați. Pagina se deschide și la mine, deci problema este la PC-ul dvs.
1. Daca nu ati reusit sa intrati inca pe acel link va redau un rezumat din acel articol:

Prin eliminare, raman deci urmatoarele situatii valide pentru solutia cumulului pensiei cu salariul:

Siuatiile in care pensia anticipata si anticipata partiala se pot cumula cu alte venituri profesionale:

"Pensionarii respectivi realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic pana in echivalentul a 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat in calitate de:

- administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
- persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
- persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
- alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

2. Pentru anul 2015 castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat = 2415 lei.

3. Pentru orice amanunte referitoare la acest aspect va puteti adresa Casei de Pensii de care apartineti.