Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declarare si plata impozit profit trim IV 2014
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declarare si plata impozit profit trim IV 2014

Din legislatia citita, inteleg ca impozitul pe profit aferent trim IV al anului 2014 se declara in decl 101 si se plateste pana in data de 25.03.2015. Deci nu mai depunem declaratia 100 in ianuarie 2015 ?
Nu, nu depuneti D100.
Ioan Petru Butariu, Contabil
pt o micro care la trim 4 a trecut la IP declar prin 101 impozitul ?
adrianabresug a scris:

pt o micro care la trim 4 a trecut la IP declar prin 101 impozitul ?

Da
se calculeaza impozit pe profit doar pt cele trei luni ale trimestrului ? Adica pt primele trei trimestre societatea are depusa decl 100 cu 3% care e si platit iar pt trim IV declaratia 101(oct.nov,dec) ?in balanta trebuie sa am o data 691=441 cu 3% si 691=441.1 cu 16 % ???????va rog sa imi dati un raspuns .multumesc