avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Trecere la impozit profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Trecere la impozit profit

O firma platitoare de impozit pe microintreprinderi de 3% a depasit cifra de afaceri de 65000 euro in luna decembrie.Cand trece la impozit pe profit ,de la 1 octombrie sau de anul urmator? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: adrianabresug , utilizator 11:47, 30 Ianuarie 2015
Buna dimineata,
Trece la imp. pe profit incepand cu trim. IV, deci cu luna oct.conform art.112^6 din Codul Fiscal
Va multumesc mult.
cum se depun declaratiile in acest caz ?ma refer la 101 pt ca am vazut ca in declaratie este pt bifat trecerea de la micro la IP .eu tot cu trimestrul IV am intrat la 16 %.Daca bifez trim IV imi arata declaratia 101 pt 01.10.2014-31.12.2014 . 100 la trim 4 nu mai trebuia sa depun ca nu mai sant micro dar 101 ?????Trebuie sa calculez impozit 16% numai pt rulajul trim 4 ?eu am inteles ca se calculeaza pe total an si se plateste diferenta dintre 3% si 16 % daca e cazul .va rog sa ma lamuriti .
am citit art 112*6 si inteleg ca voi calcula IP doar pt trim 4(oct nov dec ), pt cele trei trimestre anterioare ramane 3%.Insa la plata raman ambele ?adica 3% care deja e platit si 16 % cat se declara prin 101 ?in balanta trebuie sa am la decembrie soldul lui 691 = 3%+16% .
In declaratia 101 nu trec nimic la randul 51 ???? E corect ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declarare si plata impozit profit trim iv 2014 CONSTANTINESCU DOINA CONSTANTINESCU DOINA Din legislatia citita, inteleg ca impozitul pe profit aferent trim IV al anului 2014 se declara in decl 101 si se plateste pana in data de 25.03.2015. Deci nu ... (vezi toată discuția)
Impozit la sfarsitul anului 2009 jevelson jevelson Buna ziua, Nu stiu cum trebuie procedat cu impozitul pe profit aferent anului trecut. Firma se incadreaza in plafonul de 4.300 RON forfetar/an din care in ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 STEFAN ALINA STEFAN ALINA Stiu ca e depasit deja subiectul. Am facut declaratia 101 dar am o vaga impresie ca am gresit . Nu imi este clar care este suma de recuperat corecta. Am urm ... (vezi toată discuția)