avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale reziliere comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

reziliere comodat

Intre mama si sora mea este un contract de comodat(pentru sediul firmei surorii mele) iar in contract se stipuleaza ca poate fi reziliat de oricare dintre parti cu preaviz de 30 zile fara nici o alta formalitate(am citat din contract).Deci fac o notificare si o trimit recomandata prin posta....doar atat?cine trebuie sa mearga la Registrul Comertului pentru radiere?Si notificarea pe care o trimit mai are nevoie de vreo alta semnatura(notar sau avocat)?
Cel mai recent răspuns: ContSters51068 , utilizator 20:32, 5 Iunie 2009
Faci notificarea - decizie de reziliere, o trimiti recomandata. Nu uita sa o trimiti cu cel putin 45 zile inainte de data intrarii in vigoare (posta dureaza).

Apoi mergi la Registrul comertului unde depui o cerere de mentiune tip DM.(depunere si mentionare) si decizia de reziliere.
Firma va figura dupa 5 zile cu sediu expirat.
Mergi la tribunalul comercial si ceri dizolvarea - sanctiune a firmei pentru sediu expirat.

Costuri? 39 ron tribunal 85 ron Registrul comertului.
Durata? Citeva luni.

Alberto Kurtyan
Ultima modificare: Vineri, 5 Iunie 2009
ContSters51068, utilizator
il_so a scris:

Intre mama si sora mea este un contract de comodat(pentru sediul firmei surorii mele) iar in contract se stipuleaza ca poate fi reziliat de oricare dintre parti cu preaviz de 30 zile fara nici o alta formalitate(am citat din contract).Deci fac o notificare si o trimit recomandata prin posta....doar atat?cine trebuie sa mearga la Registrul Comertului pentru radiere?Si notificarea pe care o trimit mai are nevoie de vreo alta semnatura(notar sau avocat)?

Este suficienta doar notificarea scrisa si trimisa prin posta.Administratorul sau imputernicitul pe care il va delega persoana juridica ,care va doreste radierea.
Nu este suficienta notificarea catre firma.
De ce?
Orice notificare privata intre comodatar si comodant nu este opozabila Registrului, decit daca acesta este "mentionat" conform legii.

Firma nu va figura cu sediu expirat la Registrul Comertului daca nu faci mentiunea.

Nu poti obtine dizolvarea - sanctiune daca Registrul public nu mentioneaza "sediu expirat"

operatiunea nu este o chestiune fiscala ci una juridica.

Alberto Kurtyan
Ultima modificare: Vineri, 5 Iunie 2009
ContSters51068, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sediu firme intr-un apartatment fara acordul proprietarului dana_b1702 dana_b1702 In urma cu cateva zile pe adresa mea de domiciliu au sosit 2 plicuri de la Administratia Finantelor Publice pentru 2 societati care au sediul in apartamentul ... (vezi toată discuția)
Sediu expirat ContSters135510 ContSters135510 La infiintarea firmei, in anul 2008, am incheiat un contract de comodat pentru sediul firmei cu o persoana fizica.Durata contractului este de 3 ani.De ce apar ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat pentru firma dus la registrul comertului? ada2113 ada2113 contractul de comodat pentru firma incheiat intre proprietar si firma trebuie depus la registrul comertului? daca da ce se intampla daca nu l am dus - nu am ... (vezi toată discuția)