Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt sau gestiune frauduloasa?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt sau gestiune frauduloasa?

Un sofer de tir, angajat la o societate comerciala privata, scoate o cantitate de motorina din rezervorul autovehiculului pe care il are in primire si o da cu titlu de imprumut unui alt sofer de la o alta companie. ( o forma mascata de a vinde motorina pentru cazul in care sunt descoperiti). Ce fapta comite soferul : furt sau gestiune frauduloasa?
Poate fi delapidare.
pai pentru delapidare nu are calitatea de functionar public. Chiar si in forma extinsa din art. 175 parca.
Este asa cum va spun eu, cititi si art.308 c.p
Din punctul de vedere al acestui articol, aveti dreptate. Se poate merge si pe delapidare. Insa eu cred ca se poate merge si pe gestiune frauduloasa. Ma gandesc la asta prin prisma celor prevazute in alineatul 1. Cred ca limita dintre acestea e foarte subtire si poate nu este gresita niciuna din interpretari. Din nefericire, desi ma intereseaza discutiile juridice, nu sunt un practician pentru a vedea aceste diferente. Intr-o discutie, insa au fost unele persoane care au sustinut ideea furtului.
vldstf, utilizator
Buna seara.
Este delapidare.
NCP, art. 295: "Delapidarea :
(1) Insusirea, folosirea sau traficarea de catre un functionar public, in interesul sau ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestioneaza sau le administreaza se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii dreptului de a ocupa o functie publica."
La art 308 se prevede ca:

"ART. 308
Infractiuni de coruptie si de serviciu comise de alte persoane
(1) Dispozitiile art. 289-292, 295, 297-301 si 304 privitoare la functionarii publici se aplica in mod corespunzator si faptelor savarsite de catre sau in legatura cu persoanele care exercita, permanent ori temporar, cu sau fara o remuneratie, o insarcinare de orice natura in serviciul unei persoane fizice dintre cele prevazute la art. 175 alin. (2) ori in cadrul oricarei persoane juridice."