Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... credit ifn - are dreptul ifn sa-mi ramburseze ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

credit ifn - are dreptul ifn sa-mi ramburseze anticipat daca acest lucru nu este pravazut in contract?

Am incheiat un contract de credit cu IFN (scontare BO) pe termen de 3 luni. Am semnat un grafic conform caruia primele doua luni trebuie sa achit doar comisionul si dobanda, urmand ca in a treia luna sa am o rata unica scadenta + dobanfa si comisionul aferent. Pe parcursul celor 3 luni, incasez BO scontate iar IFN imi ramburseaza creditul desi acest lucru nu este prevazut in contract. Binenteles ca sunt situatii in care la data scadentei dobanzii + comision din primele doua luni , sunt in situatia in care in contul curent nu mai am bani deoarece sumele sunt rambursate in credit de IFN. De la aceea data mi se calculeaza penalitati pentru suma ramasa in sold. E legal? De ce nu mi se respecta graficul atat timp cat la semnarea contractului am fost de acord cu acesta?
Studiati contractul cu un specilaist care dupa ce il va citi o sa va dea un raspuns exact.