Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen depunere probe
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen depunere probe

Buna ziua,

Maine am termen pentru depunerea unei intampinari. In intampinare fac referire la o proba (situatie pe care o primesc de la serviciul financiar) pe care nu o pot depune maine, impreuna cu intampinarea, pentru ca azi nu este la serviciu directorul economic. Pot cere in intampinare sa depun proba respectiva pana la primul termen?
Buna ziua,

Da, puteti. Conform art. 254 C.prod.civ. probele se pronun prin intampinare urmanda ca, dupa incuviintarea lor de catre instanta, sa le administrati.

Art. 254 Propunerea probelor. Rolul instanţei
(1) Probele se propun, sub sancţiunea decăderii, de către reclamant prin cererea de chemare în judecată, iar de către pârât prin întâmpinare, dacă legea nu dispune altfel. Ele pot fi propuse şi oral, în cazurile anume prevăzute de lege.

Succes,
Dana Fatol, Avocat
Va multumesc.