Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Compensare diferente impozit stabilite in minus
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Compensare diferente impozit stabilite in minus

Buna seara.
La o intreprindere individuala,prin decizia de impunere pt.veniturile realizate de pers.fizice in anul 2013, ANAF a facut compensare cu diferenta de impozit "stabilita in minus"cu CAS si CASS neachitate.
Intrebarea mea este daca aceste sume se considera cheltuieli deductibile si le pot inscrie la rubrica plati in registrul de incasari si plati pe anul 2014(data ordinului de compensare).
Multumesc frumos.
Art 48 codul fiscal -norme de aplicare 2015
38. Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu
15. cheltuielile reprezentând contribuţiile pentru asigurările sociale, pentru constituirea Fondului pentru plata ajutorului de şomaj, pentru asigurările sociale de sănătate, pentru accidente de muncă şi boli profesionale, precum şi alte contribuţii obligatorii pentru contribuabil şi angajaţii acestuia;
Cheltuiala dumneavoastra a fost facuta pana la urma directionata catre contributiile sociale si de sanatate, deci sumele sunt deductibile si se trec in registru la plati