Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit SRL-D nou infiintat - impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

SRL-D nou infiintat - impozit pe profit

Buna ziua,

Pentru un srl-d infiintat in ianuarie 2015 pot opta pentru plata impozitului pe profit, sau sunt obligata sa optez pentru plata impozitului pe venitul microintreprinderilor?
Mentionez ca nu am in activitate coduri caen de consultanta si management, iar capitalul social la infiintare este sub 25000 euro.
Nu puteti opta pentru plata impozitului pe profit.
La infiintare toate societatile sunt neplatitoare de TVA si sunt supuse la plata impozitului pe venitul microintreprinderilor.
Multumesc! Totusi pot opta pentru inregistrarea in scopuri de TVA la infiintare nu?