avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Prima intabulare a unui imobil
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Prima intabulare a unui imobil

Cum s-ar putea face prima intabulare a unui bun imobil in absenta uneia dintre parti ?
Pentru a incepe procesul de divort, mama mea ar trebui sa faca prima intabulare a apartamentului. Tatal meu se afla de foarte multa vreme in strainatate si nu mai cunosc exact adresa, si nici nu mai tinem legatura.
Care ar fi procedura in aceasta situatie ?
Cel mai recent răspuns: BEJENARU PETRU , Expert judiciar 12:40, 21 Ianuarie 2015
Procesul de divort nu are nicio legătură cu intabularea. Mama sa divorțeze sa facă si partajul si apoi sa intabuleze imobilul.
trebuie sa mergi la un inginer cadastru. in fiecare oras exista . mergi cu actele de proprietate a imobilului, actele de identitate iti va mai cere ceva documente, apoi veti obtine schta cadastra, tot la cadastru va poate da indrumarile necesare ....eu v-am explicat dora cativa din pasi
ACTELE NECESARE PENTRU PRIMA INTABULARE APARTAMENT.
1. Certificat fiscal pentru Cadastru si Intabulare eliberat de Primarie - Directia Taxe si Impozite (valabil in luna in care se depune dosarul cadastral) - in original;
2. Actele de proprietate ale imobilului - copii legalizate:
a) in cazul achizitionarii de la o persoana fizica/juridica: contract vanzare-cumparare, certificat de mostenitor, inclusiv actele invocate in acesta;
b) in cazul achizitionarii prin institutiile Statului Roman: contract de vanzare cumparare, proces verbal predare - primire apartament, contract pentru plata in rate si dovada achitarii integrale a acestuia (unde este cazul),
c) in cazul dobandirii proprietatii in baza unei Sentinte Civile - copie conforma cu originalul (duplicat) emis de Judecatorie;
d) in cazul apartamentelor dobandite in baza Legii 112 / 1995 - copie legalizata contract vanzare - cumparare, copie xerox schita anexa contract;
3. Actele de identitate ale proprietarului / proprietarilor ( carte de identitate, certificat de casatorie) - copii xerox;
4. Schita apartamentului (daca exista) - copie xerox.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate face cartea funciara silvester1 silvester1 am chemat pe cei de la primarie pentru a face masuratorile in vederea intocmirii cartii funciare.au venit au masurat,au zis ca trebuie luata masuratoarea prin ... (vezi toată discuția)
Cadastru ivanvintilica ivanvintilica Impreuna cu doi frati avem mostenire de la parinti 5ha teren agricol cu Certificat de mostenitor. Doi frati sunt plecati la munca in afara tarii. Ne-am decis ... (vezi toată discuția)
Acte casa insistenta_67 insistenta_67 buna ziua, locuiesc cu parintii intr-un imobil construit in 1976. nu avem acte de proprietate propriu-zise, decat rol. cand avem nevoie cerem la primarie ... (vezi toată discuția)