Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa, BO avalizat
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa, BO avalizat

Societatea X a emis un bilet la ordin pentru plata unor produse.
BO este avalizat in nume propriu de administrator iar executarea BO a fost incuviintata.
La cateva zile dupa incuviintarea executarii Societatea X a intrat in insolventa. Daca societatea este dizolvata, bunurile administratorului pot fi urmarite in continuare?

Multumesc!
da
Daca se formuleaza cerere pentru atragerea la raspundere materiala a adminstratorului
Inteleg, dar atata timp cat BO este avalizat de administrator, Societatea creditoare are posibilitatea sa continue executarea BO asupra bunurilor administratorului, indiferent de solutia care va fi cu privire la procedura insolventei ?

Atata timp cat BO este avalizat in nume personal de administrator iar executarea este incuviintata, de ce ar trebui sa se formuleaze cerere pentru atragerea la raspundere materiala a adminstratorului? Eu ma gandeam ca pot sa cer executorului sa continue executarea bunurlor administratorului pentru ca a avalizat BO si asta indiferent de solutia din procedura insolventei. Repet, asa ma gandeam eu, de aceea va cer sfatul.
Multumesc !