Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie europeana
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie europeana

buna ziua am lucrat in germania eu si sotia mea cu acte si inca mai lucram cite 7luni pe an.in rominia avem 2 baieti minori de 12ani respectiv 13 ani.am inteles ca se da diun germania o alocatie europeana este vb de un formular e411.stiti cv desprea asta?sau sunt doar birfe?ce acte imi trebuie?unde trebuie depuse?cit ar fi alocatia lunar?din ce an se poate recupera?noi muncim din 2006 pina in prezent.multumim pt ras.
daca nu apelez la firme pentru a plati un comision,cum se procedeaza la intocmirea dosarului?unde trebuie umblat?ce completez?trebuie sa fac drum la angazator in germania?o firma mia cerut 25% din valoare....e naspa mi se pare mult .ce stiti?
stancea, utilizator
am inteles ca in tara respectiva unde am lucrat (germania)trebuie sa fi avut contract de munca pe termen nedeterminat.ca sa pot beneficia de alocatie europeana.
eu am avut contract sezonier.pe 6 luni.este vreo diferenta intre contracte?pot primi cu contractul sezonier?marturisesc ca impozitul la-m recuperat pe toti anii lucrati. stima.
Puteti intreba si la Biroul Ataşatui pe probleme de muncă şi sociale în Republica Federală Germania
Constantin MIRON
Ambasada Romaniei la Berlin
Dorotheenstraße 62-66, D-10117 Berlin
Tel.: +49 (0) 30-212.39.108
Fax: +49 (0) 175 22 111 81
berlin.social@mae.ro
[ link extern ]