Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbare atributii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbare atributii

In cazul in care nu doresc sa mi se schimbe complet atributiile din fisa postului, meseria si functia ramanand aceleasi, diferind insa programul de lucru si lucrarile efective pe care trebuie s le indeplinesc...daca nu semnez aceasta noua fisa a postului pot fi concediata, in conditiile in care atributiile vechi vor fi preluate de altcineva ? Cel mai probabil cel care imi va prelua atributiunile are alta meserie-se doreste un fel de rocada a sarcinilor.
1. Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului. (art.117 C.mun.)

Asadar, Codul muncii nu cere acordul sau consultarea salariaţilor pentru stabilirea programului de muncă şi a modului de repartizare a acestuia pe zile.

2. Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
....
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....

Prin ceea ce doreste angajatorul , se modifică natura muncii prestate?
Prin ceea ce doreste angajatorul, rpin modificare vor exista 2 persoane cu calificari diferite si meserii diferite care vor avea aceleasi atributiuni si vor lucra in schimburi diferite-cu suprapounere de proghram la mijloc.
In acest caz, angajatorul va trebuie sa fie atent astfel incat atributiile sa corespunda si cu functia din c.i.m.

Dvs aveti posibilitatea sa semnati acele atributii sub rezerva legalitatii acestora.
Adica sa mentionez langa semnatura ca sund de acord in limita legalitatii atributiunilor ?
Daca doriti sa semnati asa, intrucat angajatorul nu va poate obliga sa semnati un act impotriva vointei dvs.

De asemenea, puteti contesta in instanta decizia unilaterala a angajatorului cu privire la modificarea atributiiilor de serviciu.