Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Anulare proces verbal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Anulare proces verbal

Buna seara.Vineri seara am iesit in oras cu masina si ma deplasam pe directia Petrila - Petrosani in centrul orasului Petrila era un echipaj de politie care stationa am trecut pe langa acesta nu am fost oprit sau ceva la 200 de metri de acestia este o portiune unde drumul este marcat cu linie continua m-am deplasat pe aceasta portiune unde nu am facut nici o depasire si la o distanta de circa 4 kilometri de la acest loc m-am trezit cu echipajul de politie in care se aflau 2 agenti care mau depasit si mau tras pe dreapta si aducandumi la cunostinta ca am facut o depasire pe linie continua acesti au oprit un alt conducator auto care sa fie martor asistent si bine inteles mia fost ridicat permisul pe o perioada de 30 zile si 4 puncte amenda. Acesti politisti mau oprit pe raza altui oras la circa 4 kilometri de locul unde spun ei ca am facut depasirea care stiu sigur ca nu am facuto pt ca carosabilul era plin de zapada si nu puteai circula cu o viteza mai mare 30 km la ora .Ce trebe sa depun la juecatorie pt a contesta si domni sunt de competenta sa opreasca masini in trafic pe raza altui oras decat de locul si orasul unde sunt arondati ?
Puyan, utilizator
Daca detineti probe temeinice sau martori,aveti dreptul legal sa formulati plangere contraventionala impotriva PV
Concomitent cu depunerea plangerii solicitati de certificat de grefa ,in baza caruia va puteti recupera permisul de conducere pana la solutionarea spetei
Este hazardat a emite raspuns privitor la
competenta sa opreasca masini in trafic pe raza altui oras decat de locul si orasul unde sunt arondati
,in conditiile in care dvs nu ati facut referire la documentele in baza carora respectivii politisti au constatat si au consemnat savarsirea contraventiei
Aveti dreptul in plangerea adresata instantei sa solicitati ca agentii constatatori sa puna la dispozitie documentele justificative
doar atata mi sa adus la cunostinta ca am facut o depasire a unui autoturism pegeot nu numaru .... si ca mi se suspenda dreptul de circulatie pe termen de 30 de zile soferul care la oprit ca martor asisten cand la oprit mia zis ca el nu a vazut nimic pt ca ei au oprit o alta masina care venea din alta parte
si acela mia zis si mie si lor acolo ca nu a vazut nimic ca eram de fata ca eram dat jos din autoturism cand la oprit pe respectivu ca stiu ca ia zis omu ca nu vrea sa fie martor si ca nu stie sa fi trecut pe langa el
Puteti solicita in plangerea contraventionala inclusiv audierea martorului consemnat in PV de catre agentul constatator