Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Raportare dividende platite in 2014
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Raportare dividende platite in 2014

1. In cazul unei firme care a platit dividende salariatilor in anul 2014 cum se procedeaza la raportarea acestora daca nu se mai depune Declaratia 205?
2. Pentru anul 2015 taxa pe stalp s-a modificat fata de 2014 in ceea ce priveste procentul si data scadentei?
Va multumesc.
1. Cod fiscal:

ART. 93 Obligaţii declarative ale plătitorilor de venituri cu reţinere la sursă

(2) Plătitorii de venituri, cu regim de reţinere la sursă a impozitelor, au obligaţia să depună o declaraţie privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit la organul fiscal competent, până în ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat.

Deci D205 se depune.

2. Nu s-a modificat.

ART. 296^36 Plata impozitului şi depunerea declaraţiei fiscale

(1) Contribuabilii prevăzuţi la art. 296^33 sunt obligaţi să calculeze şi să declare impozitul pe construcţii, până la data de 25 mai, inclusiv, a anului pentru care se datorează impozitul.

(2) Impozitul pe construcţii, declarat potrivit alin. (1), se plăteşte în două rate egale, până la datele de 25 mai şi 25 septembrie, inclusiv.

ART. 296^35 Cota de impozitare şi baza impozabilă

(1) Impozitul pe construcţii se calculează prin aplicarea unei cote de 1,5% asupra valorii construcţiilor existente în patrimoniul contribuabililor la data de 31 decembrie a anului anterior, evidenţiată contabil în soldul debitor al conturilor corespunzătoare construcţiilor menţionate la art. 296^34, din care se scade:....
Potrivit Legii nr.11/2015 de aprobare a OUG 102/2013,art. 296^35 s-a modificat,in sensul ca incepand cu anul 2015 impozitul pe constructii este de 1 % aplicat asupra valoarii constructiilor existente in patrimoniul contribuabililor la data de 31 decembrie a anului anterior.