avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Pontaj luna decembrie 2014
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Pontaj luna decembrie 2014

sarbatori legale luna decembrie: 1 dec, 25 si 26dec
nr zile weekend: 8 zile
nr zile lucratoare: 20 zile
nr ore lucrate regim normal: 20 zile*8 ore=160 ore
Intrebare:
1. Zilele sarbatoare legala ar trebui sa se recupereze?
ex: Am lucrat in ture de 7 ore/zi iar pe 1 dec, 25 dec si 26 dec am avut liber sunt afectata la salariu pentru ca in loc de 160 ore lucrate am avut 140 ore?
Nu mi-au iesit orele din cauza liberelor legale si am fost afectata la salariu....este normal???!!!

Multumesc,
Roxana:(
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 13:28, 13 Ianuarie 2015
Zilele de sarbatoare legala sunt zile libere platite.dar spuneti ca ati lucrat 7 ore pe zi in celelalte zile, pentru 160 de ore era nevoie sa lucrati 8/zi.
Ultima modificare: Luni, 12 Ianuarie 2015
Cabinet Expert Contabil, Contabil
Zilele de sarbatoare legala nu sunt zile libere platite, sunt zile nelucratoare stabilite conform Codului muncii:

ART. 139
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfântul Apostol Andrei cel Întâi chemat, Ocrotitorul României;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.

ART. 113
(1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.
(2) În funcţie de specificul unităţii sau al muncii prestate, se poate opta şi pentru o repartizare inegală a timpului de muncă, cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se platesc zilele libere date de guvern prin lege? cosmin910 cosmin910 Buna ziua! Lucrez la o firma cu probleme financiare. Avem salariul taiat in proportie de 30% pe care \\"primim\\" CFS-uri adica 6 bucati. Pe luna iunie am ... (vezi toată discuția)
Zile libere pentru program de 4zile/saptamana eLiberare eLiberare Buna ziua! Pentru persoane care muncesc 4 zile/saptamana, cate 10 ore/zi, cate zile libere se dau de la angajator? Se aplica minimul de 20 zile libere/an. ... (vezi toată discuția)
Plata salarii zile nelucratoare gabi0708 gabi0708 As vrea sa stiu si eu cum se reflecta in salariu zilele libere nelucratoare, in speta in luna iunie, ziua de 1 iunie si ziua de Rusalii, 5 iunie. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)