Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Pontaj luna decembrie 2014
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Pontaj luna decembrie 2014

sarbatori legale luna decembrie: 1 dec, 25 si 26dec
nr zile weekend: 8 zile
nr zile lucratoare: 20 zile
nr ore lucrate regim normal: 20 zile*8 ore=160 ore
Intrebare:
1. Zilele sarbatoare legala ar trebui sa se recupereze?
ex: Am lucrat in ture de 7 ore/zi iar pe 1 dec, 25 dec si 26 dec am avut liber sunt afectata la salariu pentru ca in loc de 160 ore lucrate am avut 140 ore?
Nu mi-au iesit orele din cauza liberelor legale si am fost afectata la salariu....este normal???!!!

Multumesc,
Roxana:(
Zilele de sarbatoare legala sunt zile libere platite.dar spuneti ca ati lucrat 7 ore pe zi in celelalte zile, pentru 160 de ore era nevoie sa lucrati 8/zi.
Cabinet Expert Contabil, Contabil
Zilele de sarbatoare legala nu sunt zile libere platite, sunt zile nelucratoare stabilite conform Codului muncii:

ART. 139
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfântul Apostol Andrei cel Întâi chemat, Ocrotitorul României;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.

ART. 113
(1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.
(2) În funcţie de specificul unităţii sau al muncii prestate, se poate opta şi pentru o repartizare inegală a timpului de muncă, cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.