Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Probleme cu un avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Probleme cu un avocat

Avand o mare problema cu o firma de leasing,am mers la un avocat.
Am dorit sa deschid un proces,avand toate actele necesare.
Acocatul mi-a cerut 1000 euro fara chitanta.
Am platit.
Dupa 1 an si jumatate, nu s-a facut absolut nimic si nici nu reusesc sa intru in contact cu acest personaj.

Pot face ceva din punct de vedere juridic?
Puteti renunta la serviciile respectivului avocat
Eu doresc banii inapoi
Ca pot renunta la serviciile avocatului, stiu dar e o suma de bani in mijloc pe care eu i-am dat-o
Stimat forumist,

În primul rând nu înțeleg de ce ați dat bani fără chitanță. Sper că ați semnat, măcar, un contract de asistență juridică.

Puteți face, în prealabil, o reclamație Baroului din care face parte avocatul, arătând situația. Cererea se va adresa Decanului respectivului Barou.

Legea nr.51/1995 prevede, la art. 32, următoarele:
Contestatiile si reclamatiile privind onorariile se solutioneaza de decanul baroului. Decizia decanului poate fi atacata la consiliul baroului, a carui hotarare este definitiva.

Ulterior acestei proceduri, vă puteți adresa instanței de judecată competente.

Cu stimă.