Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sunt inculpat- ce se poate intampla daca nu ma prezint ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sunt inculpat- ce se poate intampla daca nu ma prezint la judecata?

ca inculpat ca ai condus un moped fara carnet poti fii judecat in lipsa?ce consecinte pot avea?tin sa mentionez ca am dat toate declaratiile la organele de politie si acum mia venit citatie acasa sa ma prezint in instanta daca nu ma prezint ce se intampla?
E bine sa va prezentati deoarece instanta se poate supara si nu cred ca vreti sa se supere...
Achisez la parerea domnului avocat si plusez la comentariul dumnealui ca iti agravezi problema, deja recunoscuta! Asta ar insemna ca sfidezi instanta!
nu vreau sa se supere dar pe 17 ar trebui sa plec din tara si nu ma pot prezenta ce se poate intampla?va multumesc
silviu_boss, utilizator
Concluzia este ca iti recunosti vina numai si numai prin faptul ca ai altfel de griji, decat sa-ti demonstrezi nevinovatia! Daca asi fi fost judecator, cu siguranta te condamnam!
Va puteti lua avocat si va depune dovezi la dosar.
Se poate rezolva si fara sa fiti prezent de avocat daca chiar aveti motive serioase sa nu va prezentati.
Se poate si amana daca ati vrea sa veniti ulterior.