avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sunt inculpat- ce se poate intampla daca nu ma prezint ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sunt inculpat- ce se poate intampla daca nu ma prezint la judecata?

ca inculpat ca ai condus un moped fara carnet poti fii judecat in lipsa?ce consecinte pot avea?tin sa mentionez ca am dat toate declaratiile la organele de politie si acum mia venit citatie acasa sa ma prezint in instanta daca nu ma prezint ce se intampla?
Cel mai recent răspuns: silviu_boss , utilizator 03:48, 14 Ianuarie 2015
E bine sa va prezentati deoarece instanta se poate supara si nu cred ca vreti sa se supere...
Achisez la parerea domnului avocat si plusez la comentariul dumnealui ca iti agravezi problema, deja recunoscuta! Asta ar insemna ca sfidezi instanta!
nu vreau sa se supere dar pe 17 ar trebui sa plec din tara si nu ma pot prezenta ce se poate intampla?va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 14 Ianuarie 2015
silviu_boss, utilizator
Concluzia este ca iti recunosti vina numai si numai prin faptul ca ai altfel de griji, decat sa-ti demonstrezi nevinovatia! Daca asi fi fost judecator, cu siguranta te condamnam!
Va puteti lua avocat si va depune dovezi la dosar.
Se poate rezolva si fara sa fiti prezent de avocat daca chiar aveti motive serioase sa nu va prezentati.
Se poate si amana daca ati vrea sa veniti ulterior.

Alte discuții în legătură

Imposibilitatea de prezentare la proces Alexandra.Maria Alexandra.Maria Buna ziua. Sotul meu este inculpat la conducere sub influenta alcolului. Fara accident. A fost oprit pentru control de rutina. Ieri a primit citatie pentru a ... (vezi toată discuția)
Amanare judecata din motiv reziliere contract de asistenta juridica.angajarea ulterioara a aceluiasi avocat CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Cunoasteti cazuri similare si modul in care a procedat instanta de judecata daca avocatul reziliaza contractul de asistenta juridica cu clientul pentru neplata ... (vezi toată discuția)
Sal boby_roibu boby_roibu mia venit si mie o citatie sa pa prezint in splaiul uniri nr 311sector 3 la ora 8 in caliate de reclamant in cauza privind acident rutier in caz de prezentare ... (vezi toată discuția)