Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... D600
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

D600

Buna ziua!
Daca in cursul anului 2014, un PFA a inregistrat un venit de 450 lei, mai trebuie sa faca D600?
Nu mai depuneti daca nu doriti sa va asigurati pentru pensie. In 2015 baza de calcul lunara pentru CAS nu poate fi mai mica de 845,25 lei.
Din normele de aplicare ale codului fiscal pentru art. 296.22:
Contribuabilii care desfăşoară activităţi impuse în sistem real, care în anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevăzut de lege, nu sunt obligaţi să se asigure şi nu datorează contribuţie de asigurări sociale, pentru anul fiscal următor. Contribuţiile de asigurări sociale plătite în anul fiscal în care au fost realizate venituri sub nivelul plafonului prevăzut de lege nu se restituie, acestea fiind luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare şi la stabilirea punctajului pentru pensionare.
Multumesc frumos!