Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu tata dupa nasterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu tata dupa nasterea copilului

Buna ziua,

La cate zile de concediu are dreptul tatal, dupa nasterea copilului? Are acest drept si daca firma nu are un Contract Colectiv de Munca? Cererea se poate face doar incepand cu data nasterii copilului sau si cu o zi doua inainte?

In cazul in care a absolvit un curs de puericultura, cum ar trebui sa arate cererea pentru cele 10 zile lucratoare de concediu suplimentar?

Multumesc!
Buna seara
Concediul paternal suspenda contractul de munca deci se va transmite in revisal. Cele 15 zile trebuie solicitate in primele 8 saptamani de la nasterea copilului. Le puteti lua pe toate o data sau fractionat.
Nu este obligatoriu sa si-l ia.