Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... probleme la un control al ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

probleme la un control al ITM

M-am angajat de curand in postul de Inspector Resurse umane si deja am o problema - in urma cu 12 zile a fost un control al ITM ( inca nu eram angajat la aceasta firma) in urma caruia s-a gasit urmatoarea problema:
- o persoana ( pensionata la cerere ) a fost gasita fara CIM - insa aceasta a declarat ca lkucreaza din luna octombrie 2008 - in procesul verbal de constatare al ITM obliga angajatorul sa-i incheie CIM pana pe 29.06.2009 insa persoana n-a mai venit la munca .
ce trebuie sa fac
va ,ultumesc
timtexcompany a scris:

M-am angajat de curand in postul de Inspector Resurse umane si deja am o problema - in urma cu 12 zile a fost un control al ITM ( inca nu eram angajat la aceasta firma) in urma caruia s-a gasit urmatoarea problema:
- o persoana ( pensionata la cerere ) a fost gasita fara CIM - insa aceasta a declarat ca lkucreaza din luna octombrie 2008 - in procesul verbal de constatare al ITM obliga angajatorul sa-i incheie CIM pana pe 29.06.2009 insa persoana n-a mai venit la munca .
ce trebuie sa fac
va ,ultumesc

Cum adica este pensionata la cerere ? Poate pensionata anticipat sau anticipat partial si nu cumuleaza pensia cu salariu.
In urma controlului de la ITM aveti un PV si o lista cu masuri. Aceste masuri sunt:
1. Amenda pentru munca la negru.
2. Trebuie sa incheiati CIM pe drata determinata, adica octombrie 2008 - data cand au fost in control ITM.
3. State de salarii pentru octombrie 2008 - mai 2009 si declaratii rectificative aferente salariilor.
4. Nu este obligatoriu, dar eu va sfatuiesc sa o rezolvati, adresa la Casa de pensii unde are domiciliul persoana in cauza pentru ca returneaza pensiile pe durata cat are CIM, venit necuvenit - Daca este pensionat limita de varsta cu stagiu coplet de cotizare, aici cumuleaza pensia cu salariul si nu trebuie returnate pensiile pentru perioada cat are CIM.
Atentie, nu conteaza ca persoana a dat bir cu fugitii, societatea are Masuri in urma unui control care trebuie executate.
Daca doriti va trimit si baza legala ? Nu este o veste placuta !
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Toate categoriile de pensie se acorda la cererea persoanei indreptatite.

Nu au, legal, dreptul sa cumuleze pensia cu veniturile realizate in baza unui CIM pensionarii care beneficiaza de pensie anticipata, pensie anticipata partiala si pensie de invaliditate gradul 1 sau 2.

In urma incheierii CIM trebuie sa depuneti si declaratii rectificative la Casa de Pensii (anexa 1.2 la Ordinul nr. 340/2001). Deabia dupa depunerea acestor declaratii Casa de Pensii va emite decizie de debit, daca este cazul. Desigur, ce face Casa de Pensii nu mai este problema dvs.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea a scris:

Toate categoriile de pensie se acorda la cererea persoanei indreptatite.

Nu au, legal, dreptul sa cumuleze pensia cu veniturile realizate in baza unui CIM pensionarii care beneficiaza de pensie anticipata, pensie anticipata partiala si pensie de invaliditate gradul 1 sau 2.

In urma incheierii CIM trebuie sa depuneti si declaratii rectificative la Casa de Pensii (anexa 1.2 la Ordinul nr. 340/2001). Deabia dupa depunerea acestor declaratii Casa de Pensii va emite decizie de debit, daca este cazul. Desigur, ce face Casa de Pensii nu mai este problema dvs.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Multumesc frumos, am uitat de pensiile de invaliditate gr.1 si 2.
1.Am explicat putin mai sus, dupa ce am incheiat CIM, intocmesc stat de salarii si declaratii rectificative aferente ( ITM, Sanatate, Somaj si Pensii).
2.Nu sunt obligata sa depun notificare la casa de pensii, eu am Recomandat, cu debitul acesta chiar ca nu am treaba, este problema celor de la pensii (asa cum ati spus si dv.).
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
:offtopic: @saamy
Ceea ce-am scris s-a dorit o completare la ceea ce deja era precizat de dvs. Pana sa apuc sa editez mesajul a cazut internetul (acum ma chinui cu altceva).
Esenta este ca timtexcompany trebuie sa faca ceea ce a dispus ITM-ul.

Gabriela Pintea

1. Codul muncii spune:
Art.16 (2) In situatia in care contractul individual de munca nu a fost incheiat in forma scrisa, se prezuma ca a fost incheiat pe o durata nedeterminata, iar partile pot face dovada prevederilor contractuale si a prestatiilor efectuate prin orice alt mijloc de proba.
2. In urma controlului ITM, conform Codului muncii nu mai exista optiuni. Se face CIM pe perioada nedeterminata si angajatorul plateste eventuala sanctiune data de ITM.
3. Daca salariatul nu a mai venit la serviciu poate fi concediat disciplinar.
4. Problema cu pensia si cu Casa de Pensii este problema salariatului.