Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere asociat VS. cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere asociat VS. cesiune parti sociale

Va salut,

Firma are 3 asociati, dintre care unul majoritar si administrator. Ceilalti doi vor sa iasa. As dori sa stiu daca exista vreo diferenta intre RETRAGERE ASOCIATI (din SRL) si CESIUNE PARTI SOCIALE.

Multumesc!
Procedura retragerii se face pe cale judecatoreasca intr-un termen mai indepungat fiind o procedura greoaie. Cesiunea de parti sociale este cea mai simpla si ieftina.
in cazul retragerii, firma plateste pe cel care se retrage....

in cazul cesiunii, cel care intra in firma (cel care cumpara parti sociale) plateste din buzunarul lui pe cel care iese din firma (cel care cedeaza parti sociale)... firma nu plateste nimic....