Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 70/2014 - majorare salarii bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 70/2014 - majorare salarii bugetari

HG nr. 1091/2014 =salariu minim 01.01.2015=975; 01.07.2015=1050
OUG 70/2014 "Art. 1
(1) Incepand cu 1 ianuarie 2015, pentru personalul din cadrul sistemului public sanitar, inclusiv unitati medico- sociale, si al sistemului public de asistenta sociala, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza, astfel cum a fost acordat pentru luna decembrie 2014, se majoreaza cu 100 lei.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul personalului din cadrul sistemului public sanitar, inclusiv unitati medico-sociale, si sistemului public de asistenta sociala care in anul 2015 beneficiaza de majorarea salariului de baza cu sume mai mari de 100 lei, ca urmare a majorarii salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata. "

In acest context pt.un salariat care are acum 920 lei cum procedez?
1) Ii dau 55 lei in ianuarie ca sa aiba 975 si 75 in iulie pt. a ajunge la 1050? (cu spaima ca vine si intreaba de ce nu i-am dat 100 acum, iar eu sa-i explic exceptarea celor care primesc mai mult de 100 de lei in CURSUL anului 2015 (55+75) nu beneficiaza de cresterea cu 100 la 01.01.2015)
2) Ii dau 100 acum si ajunge la 1020 iar in iulie ce fac? El TREBUIE aiba salariul mimin de 1050 dar....nu am voie sa-i dau 100 in ian si inca 30 in iulie;
3) Ii dau 920+55 =975 in ianuarie si plusez 100 =1075 si astfel a beneficiat de o crestere cu 75 lei urmare a acordarii salariului minim in 2015 si deci respect legea....
Va multumesc daca ma ajutati cu un sfat legal.

Si totusi....nu aplica nimeni aceasta lege?
Buna ziua! Daca inca mai cautati raspunsuri...corect si legal, cred, ca este varianta 1.
I se va majora salariul cu 100 lei si apoi din iulie se va ajunge la salariul minim.
Multumesc frumos, Seby. Asa am facut pt. ca legiutorul nu s-a gandit ca intre 900 si 975 mai sunt si salarii intemediare. "El" s-a gandit doar la 900 lei . La forul superior am sunat si asta am inteles.
dana25is, utilizator
Daca cititi bine textul de lege , veti observa ca sunt doua situatii. Speta dvs se incadreaza la majorarea cu 100 lei si nu fractionata asa cum ati facut.
Cornel Vasile, Consilier juridic