Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Marire salariu de baza 2015
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Marire salariu de baza 2015

Buna! Pentru salariatii care se incadreaza in Ordonanţa de urgenţă nr. 70/2014,adica (1) Începând cu 1 ianuarie 2015, pentru personalul din cadrul sistemului public sanitar, inclusiv unităţi medico- sociale, şi al sistemului public de asistenţă socială, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor funcţiei de bază/salariilor funcţiei de bază, astfel cum a fost acordat pentru luna decembrie 2014, se majorează cu 100 lei,dar articolul 2 zice (2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul personalului din cadrul sistemului public sanitar, inclusiv unităţi medico-sociale, şi sistemului public de asistenţă socială care în anul 2015 beneficiază de majorarea salariului de bază cu sume mai mari de 100 lei, ca urmare a majorării salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.Din moment ce in anul 2015 in doua transe ianuarie/iulie se va mari minimul cu 75 de lei in ianuarie si 75 lei iulie,depasind suma de 100 lei ma mai incadrez la legea Ordonanţa de urgenţă nr. 70/2014 ?? Pot fi eligibil pana in iulie cand voi depasi majorarea de maxim 100 de lei?Multumesc!
Imi puteti spune daca pot primii aceea majorare conform Ordonanţa de urgenţă nr. 70/2014!
Care este salariul dvs din decembrie 2014?
In luna decembrie a fost de 702 net!
M-am referit la brut ....sorry.
900 lei brutul