Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Lamurire calcul cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Lamurire calcul cass

De ce la un venit net estimat de 7740 lei mi-au calculat o contributie la CASS de 671 lei? Poate stiti. Este vorba de un PFA.
Contribuția la asigurările sociale de sănătate este de 5,5% din baza de calcul
Baza de calcul estre diferenţa dintre totalul veniturilor încasate şi cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţii sociale sau valoarea anuală a normei de venit raportată la cele 12 luni ale anului.

Baza lunară de calcul a contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât salariul minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia.
Salariul minim brut pe economie este de 975 lei in perioada 01.01.2015-30.06.2015 și de 1050 lei de la 1.07.2015.
Ca urmare minimul de plată este de 5,5% din 975 lei = 54 lei lunar in semestrul 1 din 2015 și 5,5% din 1050 lei = 58 lei/lună de la 1 Iulie 2015 adica 54*6+58*6=324+348=672
Super raspuns.Multumesc!
Daca tot am vazut ca stiti, indraznesc sa mai intreb ceva. Pentru un optometrist, optician medical care are doua caen-uri 8690 si 4778, trebuie sa mai plateasca si sa mai depuna vreo declaratie pentru parafa lui de optometrist?
Citiți acest topic:
www.avocatnet.ro/content/for...