Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... demiterea administratorului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

demiterea administratorului

Buna seara.Locuiesc pe o scara de bloc cu 43 aparatmente.Din cauza unor neregului sesizate de mai multi vecici si din cauza unor salarii colosale pe care administratia le-a facut fara acordul locatarilor s-a decis demiterea atat a administratorei a presedintelui si a cenzorei.Acest lucru s-a produs cu semnarea unei liste de catre jumatate + unu locatari sacra pt demiterea acestora.S-a facut sedinta li s-a adus la cunostinta acest lucru .Presedintele a afisat demisia la avizier in timp ce administratora nu.A mai trecut o saptamana de atunci si refuza cu vehementa sa predea actele in vedeerea unui control de catre un contabil expert...in ideea ca nu a fost anuntata sa le predea.mentionez ca de le sedinta cu pricina au trecut 2 sapt.Acum am afist jos o cerere pt dansa sa predea actele..numai ca ea vine aici odata pe saptamana si ma gandesc ca o sa zica iar ca sa mai asteptam o saptamana.Presedintele si sefu de scara refuza sa ii comunice sa predea actele si refuza sa ne de-a si nr dansei de telefon pe baza ca ei au demisionat din data de 01/06.Mentionez ca nici acestia nu au predat actele stampila si etc.Cum trebuie sa procedam corect si mai ales cum putem face sa nu ne mai amane?cum o obligam la predarea actelor?
dupa cum ati prezentat situatia, se pare ca acum este un haos total la asociatia dvs.
nu ne-ati specificat ce fel de asociatie este: de locatari sau de proprietari ? aveti comitet executiv ?
nu ne-ati specificat cine a cerut actele administratorei ? cumva vicepresedintele ? daca presedintele si-a dat demisia, acesta trebuia sa preia pregogativele demisionarului. a preluat vicepresedintele stampila asociatiei?
nimeni nu are dreptul sa ceara demisia administratorului. dealtfel, acesta poate fi demis prin decizia comitetului executiv, acest organisma al asociatiei avind acest drept de angajare si demitere a personalului asociatiei (administrator, cenzor, femeie de serviciu, casier, contabil)
daca presedintele si-a dat demisia, ati facut sedinta pt alegerea noului presedinte ?
pina nu ne lamuriti cum sta exact situatia, nu va putem furniza prea multe sfaturi exacte, ci numai niste propuneri care pot fi valabile sau nu in situatia de la asociatia dvs
Total de acord cu dl Felix.
Ati hotarat pe baza de tabel sa-i dati pe toti afara dar in acelasi timp trebuia sa faceti adunarea generala sa alegeti un alt presedinte, un alt comitet, un alt cenzor. Acestia, alesii dv ar avea toate drepturile si mandatula dunarii generalae sa preia conducerea , sa preia documentele, sa mentina vechiul administrator sau sa caute pe altul, etc.
Ati daramat o punte subreda care nu era buna si erati mereu nemultumiti. Dar nu trebuia sa va ganditi sa construiti un pod trainic , pe care sa va bazati? Daca inca nu ati facut-o , convocati urgent adunarea generala tot pe baza de tabel convocator si alegeti-va oamenii.
Noul presedinte poate cere oficial predarea actelor de la cei vechi , chiar si cu ajutorul primariei sau politiei.
aveti semnaturi,deveniti comitet de initiativa,convocati adunare generala,si hotarati tot ce doriti. Iar demisia administratorului,sau indiferent a cui ,POATE FI SOLICITATA de orice membru al asociatiei.toti avand aceleasi drepturi.
Administratorul a procedat corect ca nu a predat actele..fara o hotarare a comitetului si fara o adresa prin care i se comunica hotararea ,locul si data. Solicitati PV ale comisiei de cenzori si face-ti o verificare a actelor,mai ales a sumelor incasate fara documente justificative.
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziuia.Am facut adunarea generlala am starns semnaturio jumatate + unu pentru alegerea noului comitet acesta s-a ales...am anuntat vechea administratie sa predea in data de 12/06/2009 toate actele de la inceputul activitatii ei.Am stras bani si pentru un control de catre un expert contabil..si vom merge si mai departe daca exista gaura mare in bani.Intrebarea mea este:Daca s-a stabilit noul comitet ..daca avem semnaturile..are dreptul noul presedinte sa ceara actele ?este obligata administratia veche sa predea actele?daca nu le preda sau nu se prezinta cu actele in data de.12/06/2009 ce putem face?putem apela la politie?adika o putem obliga cumva?multumesc...mar ajuta si o lege ceva..ca sa am idee