Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... VECHIMEA IN MUNCA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

VECHIMEA IN MUNCA

Pentru o persoana nascuta la 11.03.1956 cu un stagiu de cotizare de 29 ani se pot adauga anii de grupa pentru a beneficia de pensie anticipata?
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Precizati:
-Femeie,sau barbat.
-Total stagiu de cotizare,ani,luni si zile,din care in grupa..? ?...........ani,luni si ziele,procentul.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 17
(1) Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu acordata in baza legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate in grupa I, a II-a, respectiv in conditii deosebite, conditii speciale si alte conditii, in cazul persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).

2. Spuneti:
- daca persoana este femeie sau barbat;
- cati din cei 29 de ani a lucrat in gr. I sau a II-a de munca.
SCZ. CRED CA AM SCRIS IN ACELASI TIMP.
ESTE FEMEIE. A MUNCIT14 ANI CU GRUPA ( A2A)
1. - Daca mai scrieti exclusiv cu majuscule va sterg mesajele.
- Cititi Regulamentul de postare pe forum.
- V-am mai atentionat asupra acestui lucru.

2. Pentru o femeie nascuta in martie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 4 luni iar stagiul mini de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru cei 14 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta stabdard de pensionare cu 3 ani (60/4 -3/0 = 57 de ani si 4 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 6 luni (29/0 + 3/6 = 32 de ani si 6 luni).

4. - Puteati solicita pensie pentru limita de varsta, la 57 de ani si 4 luni, in iulie 2013.
- Depuneti cat mai repede cererea si actele necesare la Casa de Pensii.

5. De pensie anticipata sau anticipata nu mai poate fi vorba pentru ca deja indepliniti conditiile pentru pensie pentru limita de varsta.
Multumesc. Imi pare rau pentru majuscule.
Problema e ca avem dosarul la Casa Judeteana de Pensii Focsani inca din ianuarie 2014, insa cei de acolo in baza celor scrise mai sus spun ca vechimea nu este suficienta. Am apelat la un avocat de la inceputul saptamanii acesteia, dar care nu stie cum sa puna problema pentru ca nu cunoaste legislatia si asteptam sa se documenteze.
Eu locuiesc in Bucuresti, mama in Panciu (jud Vrancea) si nu am nici cea mai vaga idee cum pot da de cineva care se pricepe. Dupa cum am vazut in descrierea dvs. de consultant, locuiti in Prahova............