Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Data începerii urmăririi penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Data începerii urmăririi penale

Dacă s-a făcut o sesizare pe codul vechi, iar dosarul a fost în stadiul actelor premergătoare mult timp, se consideră că a început UP când a fost începută pe legea veche, sau se calculează de la data sesizării. Mă interesează deoarece doresc să fac o contestaţie privnd durata procesului penal, iar urmărirea penală trebuie să fie începută de cel puţin un an.
Contestaţia privind durata rezonabilă a procesului penal, se aplică numai proceselor penale începute după intrarea în vigoare a Legii nr. 135/2010.
Puteti face cerere de urgentare fara sa aveti probleme.
Nu prea apreciez ca ar conta o astfel de contestatie in mod special.
Important este sa aveti argumente puternice pentru urgentare.
Nu doresc urgentare, doar o desfăsurare normală a procesului într-un dosar unde nu se fac acte de luni de zile iar cererile sunt respinse ori nemotivat ori motivându-se un singur punct ori nerăspunzându-se la ele.

De aceea, nu cred că o cerere adresată Parchetului mă poate ajuta. În această idee m-ar interesa această contestaţie sau o altă soluţie.
De unde rezultă că nu este aplicabilă procedura pentru procesele penale începute înainte de 1 feb 2014?
Daca stiti sa motivati cererea nu va trebuie contestatie.
Eu faceam asa ceva cand procurorii inca nu stiau si abia aflau de asa ceva.
Si se lamurea situatia fara nicio contestatie.

Nici nu cred ca voi uza vreodata de contestatie...