Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

Buna seara. Va rog mult sa imi spuneti cand ar putea socrii mei sa iasa la pensie.
Socrul meu:
data nasterii=26.08.1959
data angajarii=04.08.1978
Gr I = 2 ani si 10 luni
Gr II = 17 ani si 2 luni
Total ani lucrati = 36 ani si 10 luni

Soacra mea:
data nasterii= 24.12.1962
data angajarii= 14.01.1982
Gr I = 17 ani si 6 luni
Total ani lucrati = 33 ani, din care un an il are lucrat cu norma de 4 ore/zi.

Va multumesc mult pentru raspunsuri.
2021 respectiv 2022
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:

-Socrul
Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
17 ani de grupa II-a mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 3 luni(3 luni/an).
Penalizarea maxima poate fi de 13,5%.

Soacra

Limita de varsta la 53 de ani si 10 luni.
Buna seara. Revin cu o intrebare legata de socrul meu.

Socrul meu:
data nasterii=26.08.1959
data angajarii=04.08.1978
Gr I = 2 ani si 10 luni
Gr II = 17 ani si 2 luni
Total ani lucrati = 37 ani si 5 luni.

In baza noilor legi, care ar fi varsta de pensionare pentru limita de varsta si anticipat. Multumesc pentru raspunsuri.
paul1851, utilizator
Rectificare:
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni
Pentru pensie anticipata sau anticipata partiala ramane valabil primul raspuns, cu exceptia penalizarii al carui procent nu se poate sti la acest moment fiind vorba de luna august 2019.
Buna ziua. Revin cu rugamintea de a calcula data de pensionare pentru socrul meu dupa modificarile legislative aparute. A lucrat pe toata perioada de la ultimul raspuns, mai putin 1 luna. Multumesc tare mult pentru raspunsuri.