Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Mai multe coduri Caen
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Mai multe coduri Caen

Buna, as dorii sa-mi infintez un PFA cu produse handmade, artizanale. Am gasit mai multe coduri care m-ar interesa, avand in vedere ca produsele handmade din care doresc sa le confectionez vor fi din: crosetat(fire textile, jucarii), materiale textile(imbracaminte avand si parte de crosetat, jucarii), din sticla, din plastic, din lemn, din hartie si carton, bijuterii-gablounturi, ceramica, blana, polistiren. Vreau sa fac:
-crosetat: haine si accesorii, jucarii, ornamente, covoare.
- materiale textile: haine si accesorii, jucarii, covoare.
-blana: veste.
- hartie, plastic, lemn, sticla, ceramica, polistiren: ornamente, tablouri pictate.
Iar comertul cu amanuntul prin magazin, piete, targuri, internet.
1392 Fabricarea de articole confectionate din textile ( cu exceptia imbracamintei si lenjeriei de corp )
1393 Fabricarea de covoare si mochete
1399 Fabricarea altor articole textile n.c.a.
1419 Fabricarea altor articole de imbracaminte si accesorii n.c.a.
1420 Fabricarea articolelor din blana
1431 Fabricarea prin tricotare sau crosetare a ciorapilor si articolelor de galanterie
1439 Fabricarea prin tricotare sau crosetare a altor articole de imbracaminte
1629 Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din pluta, paie si din alte materiale vegetale
impletite
1722 Fabricarea produselor de uz gospodaresc si sanitar, din hartie sau carton
1729 Fabricarea altor articole din hartie si carton n.c.a.
2229 Fabricarea altor produse din material plastic
2313 Fabricarea articolelor din sticla
2341 Fabricarea articolelor ceramice pentru uz gospodaresc si ornamental
3213 Fabricarea imitatiilor de bijuterii si articole similare
3299 Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a.
4719 Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse
nealimentare
4751 Comert cu amanuntul al textilelor, in magazine specializate
4752 Comert cu amanuntul al articolelor de fierarie, al articolelor din sticla si a celor pentru vopsit, in
magazine specializate
4753 Comert cu amanuntul al covoarelor, carpetelor, tapetelor si a altor acoperitoare de podea, in
magazine specializate
4759 Comert cu amanuntul al mobilei, al articolelor de iluminat si al articole de uz casnic n.c.a., in
magazine specializate
4765 Comert cu amanuntul al jocurilor si jucariilor, in magazine specializate
4771 Comert cu amanuntul al imbracamintei, in magazine specializate
4772 Comert cu amanuntul al incaltamintei si articolelor din piele, in magazine specializate
4778 Comert cu amanuntul al altor bunuri noi, in magazine specializate
4782 Comert cu amanuntul al textilelor, imbracamintei si incaltamintei efectuat prin standuri, chioscuri si
piete
4789 Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse
4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
4799 Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor
7410 Activitati de design specializat
9003 Activitati de creatie artistica
Caen principal va fi 1439 am zis, iar celelalte secundare. Imi par cam multe cele secundare si nu stiu care ar fi cele potrivite pentru mine. Daca am toate aceste coduri, am citit ca daca ai doua activitati independente esti obligat ca una sa o treci in sistem real. Eu una mi-as dorii sa am o singura activitate si cu norma pe venit. Care sunt acele caen-uri care sunt pentru activitatea mea, iar daca toate nu exista nici o problema daca sunt atat de multe? Si pentru activitate am nevoie de o diploma de specializare in domeniu sau este ok orice diploma de licenta sau masterat?
Eset adevarat ca daca sunt angajata cu norma intreaga nu mai platesc pensia si norma de venit se reduce cu 50%? Dar va fi 50% din norma sau din impozit?
ex: norma de 10800/2= 5400
Cass 5400x5,5%= 297
imp. 5400x16% = 854
total pe an = 1161
total pe luna = 96,75 lei
Trebuie tinuta evidenta contabila, intrari, iesiri, casa de marcat daca voi comercializa mai mult prin internet? Daca da care sunt actele care trebuie sa le tin?
Va multumesc!
Ioanaeu, utilizator