Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Alegere cod CAEN pentru crosetat
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Alegere cod CAEN pentru crosetat

Buna ziua,
daca in cadrul unui club de dans pentru copii...langa receptie se gaseste un stand prin care se vand articole/ accesorii crosetate/ costumase dans, firma SRL-D "club dans" pe ce cod CAEN trebuie sa incadreze acest lucru:
1. 4782 Comerţ cu amănuntul al textilelor, îmbrăcămintei şi încălţămintei efectuat prin standuri, chioşcuri şi pieţe ?
2. articolele sunt crosetate de colaboratori PF ai firmei...care primesc o parte din pretul de vanzare al produsului si firma isi ia adaosul ...codul CAEN aferent care este?
3. daca eu asociatul unic crosetez/produc accesoriile crosetate pe ce cod CAEN sa includ productia si vanzarea lor in standul de la clubul meu de dans (sub acelasi SRL-D)?
4.daca eu asociatul unic crosetez/produc accesoriile crosetate si le vand printr-un alt magazin care pune adaos comercial la randu-i, pe ce cod CAEN as putea sa pun acest canal de distributie?
Daca le produceti dumneavoastra si le vindeti in spatii proprii/inchiriate direct catre clienti (persoane fizice) sau daca le vindeti altor firme, folositi codurile caen:

1439 fabricarea prin tricotare sau crosetare a altor articole de imbracaminte.
Aceasta clasa include: fabricare, tricotare sau crosetare si a altor articole de imbracaminte: pulovere, jachete, veste, jerseuri si articole similare.
Aceasta clasa exclude: fabricarea articolelor de galanterie, vezi 1431

1431 fabricarea prin tricotare sau croşetare a ciorapilor şi articolelor de galanterie.
Această clasă include: fabricarea articolelor de galanterie, inclusiv şosete, ciorapi, ciorapi pantalon.

Daca cumparati produsele facute de altii pentru a le revinde, folositi codul caen 4782 comerţ cu amănuntul al textilelor, îmbrăcămintei şi încălţămintei efectuat prin standuri, chioşcuri şi pieţe.
Buna ziua! Confectionez hanmade .incaltaminte,imbracaminte,genti crosetate de mana.Ce imi trebuie sa le pot vinde fara sa incalc legea. Daca trebuie calificare de unde o obtin. Multumesc!
Va trebui sa infiintati o societate comerciale , sa deveniti PFA sau sa fiti titularul unei Intreprinderi Individuale.