avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cnas
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cnas

Buna ziua.Daca sotul este pensionat de boala gr.2 si sotia este casnica,ea are dreptul sa primeasca card de sanatate?va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:31, 17 Ianuarie 2015
Numai persoanele asigurate cu varsta de peste 18 ani vor primi cardul naţional de sănătate.

Sotia dvs este asigurata ?
Nu este asigurata,dar ca sa poata beneficia de consultatii gratuite ce se poate face?Cuponul meu de pensie nu mai este valabil si pentru ea?
Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Astfel, sotia face parte din categoria persoanelor ce pot beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurati ai salariatului.

Prin urmare, devenind coasigurat va primi cardul naţional de sănătate.
1. Fiind pensionar sotul este o persoana asigurata la sanatate.

2. Ca urmare sotia poate fi coasigurata sotului (care o are in intretinere).

3. Merg amandoi la CJAS cu urmatoarele acte:

- cerere depusa de sot prin care solicita ca sotia sa fie coasigurata lui;
- declaratia data pe propria raspundere precum ca are sotia in intretinere;
- certificatul de casatorie;
- carte de identitate sotie;
- cupon de pensie;
- adeverinta eliberata de Administratia Financiara din care sa rezulte faptul ca sotia nu realizeaza venit.

4. - Sotia va fi cosigurata sotului si va primi si card de sanatate.
- De la CJAS vor primi si toate informatiile necesare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurare viorikac viorikac Buna ziua, Nu realizez nici un fel de venit, as dori sa stiu daca sotul meu care are are pesie medicala ma poate trece ca coasigurat. Multumesc. (vezi toată discuția)
Coasigurati persoane fara venituri EMANUELLA2606 EMANUELLA2606 Buna seara! Am si eu o intrebare. Am fost in somaj 6 luni pana in dec 2014.Incepand cu ian 2015 imi platesc asigurarea de sanatate din mana(pt ca nu ... (vezi toată discuția)
Cum pot avea un card de sanatate? Somerafaravoie Somerafaravoie Buna ziua Am 56 de ani si nu mai lucrez din 2011 deci nu am mai cotizat la Casa de Asigurari de Sanatate dar am pe cartea de munca 30 de ani cotizati. Oare ... (vezi toată discuția)