avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurare

Buna ziua,
Nu realizez nici un fel de venit, as dori sa stiu daca sotul meu care are are pesie medicala ma poate trece ca coasigurat.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:56, 25 Septembrie 2013
Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. Prin urmare, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, sotul sau sotia fac parte din categoria persoanelor ce pot beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurati ai salariatului.

Astfel sotul pensionar o poate avea ca si coasigurat pe sotie.
Ce trebuie sa fac in acest caz? Ce acte trebuie si unde trebuie sa le depun?
Acte necesare unui coasigurat al unui pensionar :
· Decizia de pensionare a asiguratului
· Copie certificat de casatorie
· Copie de pe ultimul cupon de pensie
· Declaratie pe propria raspundere a persoanei coasigurate ca nu obtine venituri

Actele se vor depune la Casa de Asigurari de Sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cnas vasiletudurean vasiletudurean Buna ziua.Daca sotul este pensionat de boala gr.2 si sotia este casnica,ea are dreptul sa primeasca card de sanatate?va multumesc. (vezi toată discuția)
Asigurarea medicala sorina_h2004 sorina_h2004 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca in calitate de tutore si mama pot beneficia de asigurarea medicala a baiatului meu (19 ani) care are handicap grav ... (vezi toată discuția)
Calitatea de coasigurat cris_nedelcovici cris_nedelcovici Sunt pensionar de boala iar sotia nu are nici un venit. Ea poate fi coasigurat? Multumesc (vezi toată discuția)