Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Sanctiune 195/2002
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Sanctiune 195/2002

Daca textul de lege prevede ca sanctiune contraventionala pentru fapta savarsita amenda plus pedeapsa complementara, iar agentul constator aplica alta sanctiune, respectiv avertisment plus masura complementara, se poate contesta procesul-verbal?!
Care ar fi motivul contestatiei?
Art 102, alin (3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile.
Agentul constator a aplicat avertismentului..
Se poate contesta procesul-verbal?
roxanik18, utilizator
Dvs.vroiati ca politistul sa nu-i dea avertisment ci direct amenda? Si avertismentul este o masura de sanctiune contraventionala.
Puteti-l sa contestati procesul-verbal, intrucat orice persoană se poate adresa justiţiei pentru
apărarea drepturilor, a libertăţilor şi a intereselor sale legitime.

Insa trebuie sa aveti grija ca OUG 195/2002 se completeaza cu prevederile OG 2/2001 care instituie ca sanctiune contraventionala si avertismentul.
multumesc