Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie sanatate

Doresc sa stiu daca un administrator si actionar unic la un SRL-microintreprindere, datoreaza CASS si in ce cuantum, in situatia urmatoare:
- nu este salariat nicaieri
- nu primeste indemnizatie ca administrator
- a ridicat sporadic sume din contul SRL, pentru care a platit impozitul de 16%.
Multumesc
Sumele ridicate din SRL ce reprezinta?
au fost cheltuieli personale, s-au ridicat ca dividende
Dividendele se ridica daca exista profit.Nu am inteles ce inseamna ,,cheltuieli ridicate ca dividende>>, dar datoreaza CASS pentru veniturile din dividende
Contribuţia de asigurări sociale de sănătate prevăzută la art. 296^27 alin. (1) se stabileşte de organul fiscal competent, prin decizia de impunere anuală, pe baza informaţiilor din declaraţia privind venitul realizat sau din declaraţia privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, precum şi pe baza informaţiilor din evidenţa fiscală, după caz.
Cabinet Expert Contabil, Contabil