Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Garaj construit ilegal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Garaj construit ilegal

Am o mare problema cu vecinii mei,care au refacut un garaj in aceasta toamna la fel de ilegal ca acum 9ani.Atunci cand au facut garajul au scos prin acoperisul acestuia un nuc iar aplecatoarea este pusa direct pe gard.Bineanteles ca toate frunzele,crengutele,apa pluviala care provine de la ploi,inclusiv zapezi,curg la noi in curte.Dupa indelungi discutii si insistente,anul trecut au taiat acel nuc,care de altfel era oricum inutil deoarece nu era productiv.Dupa ce l-au taiat a ramas o gaura in acel acoperis si au trebuit sa-l refaca.Cand am obeservat,i-am rugat frumos sa nu-l mai construiasca pe gard si sa isi monteze cumva un jgheab la ei in curte care sa preia apa si frunzele care pica de la ceilalti pomi.Vecinul a fost foarte deranjat ca nu i-am dat voie sa monteze jgeabul la noi in curte,ceea ce era ilegal si mai trebuia sa decupam si din poarta.Ca sa demonstrteze si mai mult ca nu ii pasa a montat un jgheab de pe casa,pe acoperisul garajului,ca sa se scurga si apa de pe casa tot la noi.Am facut acum vreo doua luni o sesizare la politia locala,prin care le-am explicat situatia,iar dupa indelungi incercari,.chipurile ca nu gasesc adresa au aparut.Raspunsul lor dupa verificare m-a socat.Au spus ca au verificat spusele noastre si ca garajul este construit de 9 ani si ca daca vecinii doresc sa monteze un jghab la noi in curte sa li se dea voie.As dori sa am un raspuns de la oameni corecti si cum pot rezolva aceasta situatie legal pt.ca devine din ce in ce mai deranjant.A trebuit sa fac partie o jumatate de zi ca sa pot baga masina,deoarece a trebuit sa car si zapada care a cazut de la ei.Oare e corect asa???#-o#-o#-o#-oX-(X-(X-(
Daca este constructie executata fara forme legale,sesizati oficial servicul disciplina in constructii din primarie si inspectoratul de stat in constructii