Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,
Au trecut 8 ani de la decesul sotului.Sotia ramasa in viata cu un copil,dar nerecunoscut de defunct,doreste sa vanda garsoniera cumparata impreuna cu defunctul.Succesiunea nu s-a facut,pentru ca nu a cerut nimeni.Ce ar trebui sa faca aceasta ?ce acte sunt necesare ?cat ar trebui sa plateasca ,sa arate ca ea este mostenitoarea de drept ,sa poata vinde acest imobil ?
Multumesc!
Din ce Spuneti Dvs, deduc faptul ca este vorba de un concubinaj, daca nu a fost recunoscut copilul, si ar fi indicat sa consultați un specialist care sa va reprezinte interesele Dvs si ale copilului. Puteti merge si la un notar cu actele ce le dețineți, si va spune ce ar trebui facut.
Se poate deduce și faptul ca s-au căsătorit apoi, după nașterea copilului.
Soțul mai are rude- părinți, frați?
Dacă da, copilul ii va înlătura de la moștenire, insa pt asta, trebuie sa cereți în numele lui dacă mai e minor, stabilirea paternității.
Dacă nu are rude și ii erați soție, mergeți la notar pe raza ultimului domiciliu al decedatului sa obțineți un certificat de moștenitor.