Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca la nivel de unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca la nivel de unitate

Buna ziua
Incheierea CCM la nivel de angajator (cu peste 21 de angajati) nu este obligatorie ci doar negocierea acestuia. Am avut control ITM, am prezentat procesele verbale de la sedintele de negociere si procesul verbal final prin care partile arata ca nu s-a ajuns la o intelegere in ceea ce priveste incheierea unui CCM.
INTREBARE: Cand trebuie obligatoriu (baza legalare) reluate negocierile si ce sanctiuni risca firma pana la momentul in care se incheie un CCM ?
Cei de la ITM mi-au spus ca procedura de negociere trebuie reluata la 60 de zile.
Multumesc
Data reluarii procedurii de negociere trebuia stabilita in procesul-verbal final.

Legea nr.62/2011 nu stabileste niciun termen in ceea ce priveste reluarea negocierilor ccm.