Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, testament, mostenitor rezervatar bolnav de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, testament, mostenitor rezervatar bolnav de Alzheimer

Buna ziua. Numele meu este Sorin. In urma cu 10 luni bunica mea din partea mamei a decedat lasandu-mi un testament cu toate bunurile pe numele meu. Mana mea are alzheimer si a fost pusa sub interdictie judecatoreasca eu fiind numit tutorele ei.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea: exista vreo cale notariala sau judecatoreasca prin care sa imi revina ceea ce imi apartine de drept prin testament fara ca mama mea sa aiba si ea drepturi la acele bunuri? Astept un raspuns de la cineva abilitat aici pe forum cat si pe mail la adresa cristiansorin30@yahoo.com
Cu multumiri Cristian Sorin.
Nu. Mama dvs va avea dreptul la rezerva succesorala. Va fi numit un curator special pentru ca sunteti in contrarietate de interese. Orice decizie va lua instanta de tutela va fi luata in interesul persoanei ocrotite.
In primul rand as dori sa va multumesc mult pentru raspuns. Curatorul special care sa o reprezinte pe mama mea a fost deja numit. Acest curator ar putea sa ceara sa se imparta masa succesorala in doua? exemplu bunica mea a detinut doua apartamente identice cu aceeasi valoare.... imi poate ramane un apartament mie si unul mamei?
Mama dvs are dreptul la rezerva succesorala adica 1/2 din mostenirea lasata de bunica. Curatorul va reprezenta pe mama dvs conform hotararii instantei de tutela.
Multumesc inca o data pentru raspunsul prompt. Imi permit sa va mai intreb ceva.
La o masa succesorala de aproximativ 100000 de euro cat ar fi onorariul notarial?
Depinde.....mergeti la notar sa va calculeze....